Všichni prožíváme tragédii na Ukrajině. Podobná tragédie se odehrála před více než šedesáti lety v Tibetu. Je dobře, že se Parlament ČR, horní i dolní komora, poprvé v historii rozhodl vyvěsit tibetskou vlajku jako výraz symbolické solidarity s Tibetem. Senát se rozhodl zapojit do celosvětové kampaně Vlajka pro Tibet – v ČR koordinovaná Občanské sdružení Lungta – již v loňském roce, letos se po letech marného dohadování přidala také Poslanecká sněmovna.
„Tibeťané vedou každodenní boj o prosté bytí a sebezachování celé vlastní kultury, kterou Čína systematicky a chladnokrevně ničí. Hlasitá podpora autonomie Tibetu tak není jen symbolickým aktem – je příspěvkem k udržení tradic a tibetského kulturního a duchovního odkazu,“ vysvětlil 1. místopředseda Senátu Jiří Růžička a zároveň dodává: „mlčet, když se děje bezpráví, znamená dát zlu sílu naplno propuknout. Jsem rád, že se letos k vyvěšení tibetské vlajky připojila i Poslanecká sněmovna.“
Předseda neformální senátní Skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas ocenil, že se Česko plně vrací k havlovské politice založené na etických a morálních principech. „Bohužel teď velmi zblízka zažíváme, jaké to je, když agresor s pocitem nadřazenosti útočí na samostatný národ, který hodlá okrást o svobody. Tibet s obdobnou zkušeností je sice o několik tisíc kilometrů dál, ale jako demokratická země přirozeně podporujeme ty, kterým je upírána svoboda, ať se to děje kdekoliv na Zemi,“ řekl Rabas.
„Otevírá-li se někdy okno příležitosti změnit paradigma vnímání svobody, demokracie a lidských práv ve světě, tak je to právě nyní, kdy zuří válka na Ukrajině a svět si uvědomuje, jakou hodnotu mají demokracie a svoboda i solidarita se slabšími. Proto má smysl vedle ukrajinských vlajek vyvěsit na Den Tibetu i tibetské. Skutečnost, že se k senátní akci letos historicky poprvé přidává i Poslanecká sněmovna naznačuje, že se atmosféra v zemi mění pozitivním směrem. Zdánlivá maličkost, o kterou usilovali zákonodárci a zákonodárkyně marně v minulých letech pokoutným vyvěšováním vlajek z oken svých kanceláří se s novým vedením Senátu a Sněmovny stala samozřejmostí. Důstojné gesto solidarity s Tibetem je známkou vyspělosti našeho Parlamentu. Buďme za to vděční.“
Kateřina Bursíkova Jacques, tajemnice skupin přátel Tibetu v Senátu a Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, Češi Tibet podporují
Foto: Senát ČR + Poslanecká sněmovna